חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עזרה והסברים על ביצוע כתיבה מדעית

שתף מאמר

כל מה שחשוב לדעת על עבודת כתיבה מדעית

עבודות  מדעיות הן חלק מרכזי בתארים רבים, החל מתואר ראשון ועד לדוקטורט, ממדעי הרוח והחברה ועד למדעים המדויקים. כתיבה מדעית איננה ככתיבה ספרותית ולא כדיבור יומיומי: יש לה את הדגשים הייחודיים לה. במאמר הבא נציג כל מה שחשוב לדעת על עבודת כתיבה מדעית.

 מדעי ואינטגרטיבי: מילים נרדפות?

לעבודה מדעית יש מבנה מאורגן ומסודר, עם רשימת פרקים קבועה שכמעט ואינה משתנה מעבודה לעבודה. פרקים של מבוא, תוצאות, דיון ותמצית הם חלקים חשובים כמעט בכל עבודה מדעית, החל מסמינריון ועד לתזה.

כתיבה מדעית צריכה לעמוד בכללים נוקשים למדי. לא מדובר כאן בכתיבה פיוטית בה הכותב יכול להתפרע כאוות נפשו עם הדמיון. המטרה היא להעביר מידע מדעי באופן קוהרנטי לקורא, ולאו דווקא לרגש או להצחיק אותו. לכן על הכתיבה להיות מאורגנת, נהירה, ברורה ומסבירה. או בפשטות, כתיבה אינטגרטיבית.

עבודה מדעית צריכה לכלול את הרקע שקדם לה: מה נעשה קודם בתחום, מאיפה צמח הרעיון לעבודה זאת, מהם מושגי המפתח הרלוונטיים שצריך להכיר עבורה ועוד. מתוך הרקע שנוצר העבודה צריכה להציג את החידוש שהיא מביאה לעולם המדע, באופן ברור ומשכנע.

העבודה מסתיימת גם בניתוח המסקנות שלה: מה הן אומרות באופן כולל יחסית, מה ההשלכות היישומית שלהן, ומה הן המגבלות שמגבילות את תוקפן. בתווך נמצאים לרוב פרקי השיטה שכולל בעיקר תיאור מפורט ומהימן ככל הניתן של השיטה בה נותחו ועובדו הנתונים לעבודה.

כל אלו לא באים כנקודות או כרשימת מכולת. הם אמנם מאורגנים לפרקים ולפסקאות, אך נכתבים באופן רציף ומשולב שגורם לקורא להיות מובל מעניין לעניין. לכן קיימת חשיבות גדולה מאוד לבנייה לוגית של הנכתב בעבודה, שימוש נכון במילות קישור והנגדה, ושימוש בשפה קולחת ומובנת ככל האפשר (לעיתים רצוי גם שתהיה מגובה בדוגמאות).

לכן מילת המפתח של כתיבה מדעית היא כתיבה אינטגרטיבית: כתיבה שמשקללת את כל הידע הרלוונטי לגוף העבודה לתוך תוכן נהיר ומאורגן, שלב אחר שלב.

ציון גבוה נמצא בפרטים הקטנים

נוסף על הצורך בדייקנות בכתיבה ובבניית העבודה, כתיבה מדעית דורשת גם היצמדות לפרטים הטכניים שמאפיינים עבודות אקדמיות. החל מהקפדה על גופן ורווח, דרך עמידה במגבלת מילים במידה ויש, ועד לכללי ציטוט נכונים, שהם בכלל נושא למאמר שלם בפני עצמם.

בכדי לכתוב עבודה אקדמית יש לשים לב שעומדים בכל הדגשים הכי קטנטנים שיש. כך למשל חשוב להקפיד שכל אמירה שאיננה חידוש של העבודה מסומכת על ידי כותבים במאמרים קודמים. הקפדה על כתיבת שמות המשפחה בסדר הנכון, ציון השנה ושימוש בסוגריים בעת הצורך הם רק חלק מהדקדקנות שמאפיינת ציטוט אקדמי ראוי ועומד בסטנדרטים המקובלים.

כמו כן, גם החלקים הטכניים יותר של העבודה, כלומר פרקי השיטה והתוצאות, צריכים להיות מנוסחים כפי שהתקן בכתיבה מדעית אקדמית קובע. כללי הכתיבה הם מחייבים ומקיפים כמעט לכל נושא שעשוי לעלות בעבודה, החל מדגשים לשימוש בטבלאות ובגרפים ועד לדיווח של כמה ספרות אחרי הנקודה יש לרשום בתוצאות מספריות (לרוב שניים, במקרים פרטיים שלוש).

לכן לא פחות חשובה מעבודת הכתיבה המדעית, חשובה עבודת העריכה המדעית. בכדי להשיג ציון גבוה על עבודה מדעית יש צורך בהגייה ובעריכה של ככל הטקסט, רצוי מספר ימים לאחר שנכתבה ואם הדבר אפשרי, עם מעבר של כמה זוגות עיניים על הכתוב.

מאחר וישנה חשיבות רבה לפרטים הטכניים הקטנים, חשוב לדעת שאתם אכן מודעים להם ולעבור על העבודה בצורה איטית ומדוקדקת ככל הניתן. זאת אמנם מלאכה מייגעת שאיננה גם מאוד מחכימה, אבל לפחות שכרה בידה: ברגע שתעשו את זה יובטח לכם עוד כמה נקודות למעלה בציון.

לא עושים חצי עבודה

עבודות הן חלק מהותי מכל תואר, אך לעיתים הן גם מעמסה של ממש, וסטודנטים רבים מתקשים לשלב את כתיבן תוך כדי עמידה בעומס לימודים, עבודה נוספת וניהול חיי חברה תקינים. לכן ישנם עסקים מקצועיים שמסייעים לסטודנטים באופן דיסקרטי בכתיבת עבודות מדעיות.

Write2Me הוא אחד המיזמים המובילים בתחום, עם סגל כותבים אקדמיים מצטיין. השירות של Write2Me אמין ודיסקרטי עם הבטחת איכות לציון גבוה שלא מחבל בממוצע. ללא חשש העתקה, ועם חוזה התקשרות מוסדר ביניכם לבין Write2Me, אתם יכולים להיות רגועים לגבי העבודה הבאה שלכם. מוזמנים להיכנס לאתר https://www.write2me.co.il/ ולקבל מידע רלוונטי נוסף.

אולי תאהב גם את זה

עסקים

איטום גגות

איטום מבנים חשוב כדי שבחורף לא יהיו נזילות של מים מהגג או מקיר חיצוני לתוך המבנה. הגנה מפני נזילת מים חשובה מכמה סיבות: נזילה עלולה

הדברת מזיקים
עסקים

מדביר מורשה

עבודת הדברה הדברה מחולקת להדברה חקלאית שנעשית במקום שאין בו בני אדם כמו שדות או חממות ולהדברה ביתית שזה מקומות שבהם שוהים אנשים. ביצוע הדברה

#צבר

בעלי עסקים ושרותים בישראל.